WestWooly merino 80 %, Tencel 20 % er et superblødt og lækkert garn, der kan bruges til utallige formål som sweatre, sjaler og meget andet du
ønsker skal tilføjes ekstra meget kærlighed, blødhed og fylde.
Dette garn er anvendeligt til alle, men bestemt også dig, der let får det alt for varmt i andre former for strik.
Materiale: Merino 80 %, Yak 20 %
Vejledende pinde: 5-7 mm
Vejledende strikkefasthed: 15-20 masker pr 10 cm
Løbelængde: 120 m pr fed a’ 100 g
Jeg håndfarver alle fed i små partier, husk derfor at bestille fed nok til dit projekt
Vær opmærksom på, at farven på billedet kan afvige en smule fra virkeligheden, da det afhænger af skærmens farvekalibrering. Der kan således også være nuanceforskelle fra skærm til skærm.
Håndfarvet garn er et spændende og interessant materiale at arbejde med. Alle fed er farvet i hånden og helt unikke.Derfor vil der opleves forskelle i de enkelte fed.
Når du strikker med håndfarvet garn, kan du med fordel strikke med to forskellige nøgler på samme tid. Strik eks. 2-5 omgange med hvert nøgle, hvormed du “mixer” nøglerne og dermed undgår, at der vil ses farveforskelle fra det ene fed til et andet